Hollanda Vizesi Nasıl Alınır: (Güncel Kılavuz)

Hollanda vizesi nasıl alınır

Hollanda Vizesi

Avrupa ülkesi olan Hollanda da diğer birçok ülke gibi vizesiz giriş kabul etmemektedir. Bu ülkeyi ziyaret etmek istiyorsanız öncelikle vize almak zorundasınız. Seyahat öncesinde size uygun vizeyi seçerek başvuru merkezlerinden vize almak için işlem başlatmalısınız. Başvuru merkezi sizden evraklar isteyecektir. İstenen evrakları eksiksiz bir şekilde teslim etmelisiniz.

Eğer ki hususi (yeşil), Diplomatik (siyah), Hizmet (gri) pasaportlarından birine sahipseniz pasaportunuzun süresi dolmamış olduğu taktirde 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde vize olmadan giriş yapmanız mümkündür. Pasaportunuzun en fazla 10 yıllık olması gerekmektedir. Daha eski pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Kırmızı pasaport sahibi iseniz ve Schengen vizenizin olması dahilinde Schengen ülkesi olan Hollanda’ya vize almadan da gidebilirsiniz.

Schengen vizenizin olması dahilinde ilk olarak Hollanda’ya seyahat etmeniz dahilinde diğer Schengen ülkelerini de gezmeniz mümkündür. Bu ülkeler arasında Belçika, Almanya, Fransa, Norveç, İtalya, Polonya gibi ülkeler yer almaktadır. Bu ülkeler genel olarak vize işlemelerinden aynı prosedürü uygulamaktadır. Belirlenen prosedürler doğrultusunda vize işlemleri yapılmaktadır. Aksi takdirde vize işlemleri sonuçlanmaz.

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda vizesi için alacağınız belgeler seyahat amacınıza göre değişmektedir. Amacınız ne ise ona göre hazırlayacağınız belgelerle konsolosluklara ya da konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine başvuru yapabilirsiniz. Bunun dışında başvuru yapılacak merkez bulunmamaktadır. Belirlenen merkezlere giderek vize türünüze uygun hangi evrakların istediğini öğrenebilirsiniz. Vizeniz için gerekli olan evrakları belirtilen süre içerisinde başvuru merkezlerine teslim etmelisiniz.

Schengen vizesi almak istiyorsanız konsolosluktan başvuru yapamazsınız. Kısa süreli vizeleri yetkili vize merkezlerinden başvuru ile alabilirsiniz. Vize merkezlerine giderek kısa süreli seyahatleriniz için vize çıkartabilirsiniz. Başvurunuzu en az 30 gün önce yapmanız sizin için daha doğru olacaktır. Vize başvurusu sonucunda oluşabilecek aksaklık sonucu seyahatiniz gecikebilir. Bu yüzden 30 gün önceden vize işlemlerine başvurmalısınız.

Başvuru yapabilmek için sahip olmanız gereken başlıca belgeler şunlardır:

 • En az 2 sayfası boş ve son yolculuğunuzdan sonra en az 3 ay geçerliliği olan pasaport.
 • Vize için başvuru formu
 • Vize için talep dilekçesi
 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Konaklama için ayarlanmış otele dair rezervasyon bilgileri
 • Maddi durumunuzu gösteren bazı belgeler (tapu, kira kontratları, ruhsat ve banka hesap dökümleri)
 • Aktif banka hesaplarının 3 aylık dökümü (hesabınızda en az 3000 TL olması gerekmektedir.)
 • 3000 Euro’luk sağlık sigortası

Seyahat amacınıza göre hangi ek belgeleri almanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Aksi takdirde eksik belge teslim ettiğinizde vize işleminiz onaylanmaz. Bunun yanında evrakları doğru bilgiler ile doldurmalısınız. Yanlış bilgiler tespit edildiğinde vize işleminiz onaylanmayacaktır.

Vize başvuruları konsolosluk tarafından istenen harç bedeli ödenmediği taktirde kabul edilmez. Bu sebeple başvurularınızın işleme ve değerlendirmeye alınmaya başlaması için belirlenen vize ücretlerini ödemeniz gerekmektedir. Başvuru evraklarınızı arasına vize için ödemiş olduğunuz tüm ücretlerin dekontlarını da koymanız gerekiyor. Evraklarınızı tamamladığınızda başvuru merkezine eksiksiz bir şekilde teslim ederek vize başvurusunu yapabilirsiniz.

Hollanda Vizesi Türleri

90 Gün ile Sınırlı Schengen Vizesi

 • Hollanda Turistik Vize: Hollanda’ya tatil, gezi için gidecekseniz bu vizeyi almanız yeterlidir.
 • Hollanda Ziyaret Vizesi: Eğer ki orada yaşayan ailenizi, arkadaşınızı ziyaret amacı ile gitmek istiyorsanız bu vizeyi alabilirsiniz.
 • Hollanda Sportif faaliyetler, kültürel etkinlikler için Schengen vizesi alabilirsiniz
 • Hollanda Ticari Vize: Hollanda’ya gidiş nedeniniz iş gezisi fuar gezisi gibi bir sebepse bu vizeyi almanız gerekmektedir.
 • Hollanda Sağlık ve Tedavi Vizesi
 • Hollanda Transit Vizesi

Hollanda Uzun Süreli Ulusal Vize (D Vizesi): Bu vizeyi aldığınız taktirde Hollanda’da 90 günden fazla aralıksız kalabilirsiniz. İkamet için de bu vizeyi almanız yeterlidir.

90 Günden Uzun Ulusal Vize Alması Gerekenler

 • Hollanda Erasmus Vizesi: Erasmus ile veya personel değişim programı ile gidecekseniz bu vizeyi almanız gerekmektedir.
 • Hollanda’da öğrenciyseniz
 • Dil kursu için gidecek kişiler
 • Hollanda’da staj yapacaklar
 • Araştırmacılar ve bilim insanları
 • Hollanda’ya çalışmak için gidecek olan kişiler
 • Ailesinin yanına taşınacak olanlar
 • Hollanda’da evlenecek olan kişilerin Ulusal Vize alması gerekmektedir.

Hollanda Vizesi Ücretleri Ne Kadardır?

Hollanda’ya vize almak için başvuru yapacağınız zaman öncelikli olarak bazı şeyler için bir miktar para ödemeniz gerekiyor. Konsolosluk harcı ve vize merkezlerindeki bazı hizmetler için belirlenmiş tutarlar bulunmaktadır.

Konsolosluk için yatıracağınız harç tutarları turistik, ticari, ziyaret, transit, kültürel amaçlı vizeler için 105 Euro’dur. 0 ila 6 yaş arasındaki çocuklar için 25 Euro, 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklar için de 65 Euro konsolosluk harcı alınmaktadır.

Sağlık sigortası için de ayarlayacağınız kuruma bağlı olarak fiyat değişebilmektedir. Ortalama fiyat şu şekildedir:

14 Günlük Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 10 Euro
1 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 18 Euro
2 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 25 Euro
3 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 30 Euro
6 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 40 Euro
1 Yıllık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 60 Euro

Hollanda Vizesi Hangi Şartlar İle Alınır?

Başvuruda bulunabilmek için de gerekli birkaç gerekçenin sizde olması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse Türkiye’de düzenli bir hayatınız olması gerekmektedir. İş ve aile hayatınız düzenli ise başvuru yapabilirsiniz.

Sorunsuz bir şekilde vize almak istiyorsanız çalıştığınız yerde en az 1 yıl geçirmiş olmanız gerekmektedir. Konsolosluk için en az 3 aylık çalışma belgeleri bazı durumlarda yeterlidir ancak garanti olmasını istiyorsanız en az 1 yıllık sabit işinizin olması gerekmektedir.

Gelirinizin belgelerle ispatlanabilmesi gerekmektedir. Çalıştığınız yerden aldığınız düzenli maaş veya bir mülke sahipseniz oradan gelen kira gibi maddi gelir kaynaklarınızı geçerli evraklarla vize alacağınız yere kanıtlamanız gerekiyor.

Hollanda vizesi şartları arasında banka hesabınızda bir miktar paranızın bulunması gerekiyor. İnternet üzerinden uçak biletlerini araştırarak bir ortalamasını alın. Aynı şekilde size uygun bir otel odası için de araştırma ile fiyatları ortalayın. Daha sonrasında Hollanda’da geçireceğiniz her gün için, davetiye ile gidiyorsanız 40 Euro, davetiyeniz yoksa 100 Euro olarak gündelik masraflarınızı da ekleyerek bir gider tablosu çıkartın. Banka hesabınızda en az bu ortalama ile aldığınız giderler kadar miktarda bir para bulundurmanız gerekmektedir.

Hollanda Vize Başvuru Sonucunun Ret Alma Sebepleri

Hollanda Vizesi için başvuru yapıp sonuçlarını beklemeye başladığınızda ret almış olmanız sizi üzmesin. Bir yerlerde hata yapmış olabilirsiniz. Genel olarak başvurusu ret almış kişiler evraklarda eksiklik veya bir yanlışlık yapmaktadırlar. Seyahat amacınızı doğru bir şekilde belirtemediyseniz de başvurunuz ret almış olabilir. Banka hesaplarınızda yeterli miktarda para bulunmaması da bir nedendir. Vize geçerlilik sürenizin sonunda Türkiye’ye döneceğinizi net bir şekilde kanıtlayamadığınız zaman başvurunuz onaylanamaz.

Hollanda’da kalacağınız otel için rezervasyon yaptırmadığınız veya hatalı yaptırdığınız taktirde yine ret almanız olasıdır. Eğer daha önce Hollanda’ya gitmiş ve herhangi bir suç işlemiş iseniz veya bir önceki seyahatinizde vize sürenizi aşmış iseniz vize alamazsınız.

Vize için ödediğiniz zamanı ve parayı geri alamazsınız. Bu sebeple her şeyi eksiksiz ve usulüne göre yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır: (Güncel Kılavuz) S.S.S

Hollanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda kısa süreli vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerinden, uzun süreli Hollanda vizeleri için Hollanda konsolosluklarından şahsen randevu alınmalıdır.

Hollanda Vize Evrakları Nelerdir?

Hollanda vizeleri için temel evraklar; Hollanda vize başvuru formu ve dilekçesi, 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport ve kimlik belgeleri, Banka hesap özeti ve gelir belgeleri, adli sicil kaydı ve vukuatlı nüfus kaydı, seyahat sağlık sigortası, ulaşım ve konaklama rezervasyon bilgileridir.

Hollanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda kısa süreli vizelerinin sonuçlanma süresi 5-7 iş günüdür. Uzun süreli Hollanda vizelerinde bu süre 15-30 günü bulabilir.

Hollanda Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.

1 cevap
 1. Yusuf tan
  Yusuf tan says:

  Hayirli gunler
  Biz istek yaptik Vize kurumu vizeyi alacak kisiden 2000tl yani 200€ aldi neden Boyle yuksek fiat anlamadim onu ögrenmek istiyorum

Yorumlar kapalı.