Hollanda Erasmus Vizesi Hakkında Bilgi

Hollanda Erasmus nasıl alınır

Hollanda Erasmus Vizesi Hakkında Bilgi

Hollanda Erasmus Programı ile Hollanda’ya seyahatini gerçekleştirecek olan TC vatandaşı öğrenci ya da stajyerler, konsoloslukların belirlediği Hollanda Erasmus vizesi evraklarını ilgili aracı kurumlara iletmekle yükümlüdürler. Hollanda Konsolosluğu’nun belirlemiş olduğu bu belgelerin eksiksiz ve güncel olması, sürecin olumlu sonuçlanması açısından önemlidir.

Hatta sunulacak olan evraklardan bazılarının orijinal olması şartı vardır. Seyahat amacına uygun şekilde Hollanda Konsolosluğu’na sunulması gereken belgeler, yani Hollanda Erasmus vizesi için gerekli belgeler Türkçe olanları İngilizceye tercüme edilmiş halde verilmelidir. Ayrıca belgelerin asıllarının yanında 2’şer fotokopilerinin de sunulması gerekmektedir.

Hollanda Erasmus Vizesi Gerekli Evraklar

İkamet izni başvuru formu: Uzun süreli vize için talep formu olarak bilinen bu Hollanda Erasmus vizesi başvuru formu türünün İngilizce olarak doldurulmuş olması gerekmektedir.

İbraz edilecek olan diğer belgeleri destekleyecek şekilde, başvuranın imzasını taşıyarak sunulan bu belge, iki nüshalı ikamet izni başvuru formudur. Eğer başvuran reşit değilse imzalar ebeveynler tarafından atılmalıdır.

Fotoğraf: En geç 3 ay içinde çekilmiş, 3,5×4,5 cm. boyutlarında, vize başvurusu yapanın güncel durumunu temsil eden, beyaz fonlu, aynı pasaportun başka bir vizesinde yer almayan 3 adet fotoğraf temin edilmelidir.

 • Pasaport: Yan yana 2 boş sayfası bulunan, 10 seneden eski olmayan, seyahat dönüşünden sonra 3 ay boyunca geçerliliğini koruyan ve hasar görmemiş bir pasaport sunulması şarttır. Pasaportun Hollanda Erasmus vizesi evrakları listesine göre fotokopileri de sunulmalıdır. Eğer önceden alınmış Schengen üyesi ülkelerin, Romanya, Amerika, Bulgaristan ya da İngiltere vizelerinin de giriş ve çıkış damgalarının yer aldığı sayfaların fotokopileri çekilmelidir. Önceden alınan vizeler ve biometrik bilgilerin bulunduğu sayfaların fotokopileri de evraklar içerisinde sunulmalıdır.
 • Hollanda’da gidilecek olan üniversite ya da yüksekokula ait kabul belgesi ( Eğitim tarihlerini ve şehir bilgilerini içerecek şekilde, fotokopi ya da scan çıktısı halinde)
 • Ön- Arka Yüzlü Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ile Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Güncel tarih yazılan, aile ve kişi ikamet bilgilerinin yer alacağı şekilde)
 • Sağlık Sigortası: Hollanda Erasmus öğrenci vizesi alacak kişilerin kalış süresini ve tüm diğer Schengen üye ülkelerini kapsayan minimum 30.000 euro teminatlı sağlık sigorta belgesinin orijinalini sunması gerekmektedir.
 • Türkiye’deki Üniversiteden Alınan Yazı: Hollanda Erasmus vize başvurusu yapan öğrencinin Erasmus / Sokrates bursu kapsamında gittiğine dair, gidiş amacını kapsayan belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Taahhütname: İngilizce tercümeli, noter tasdikli ve tüm gelirlerin aslı ile 2 fotokopisi ile birlikte evraklar arasında yer almalıdır.
 • Sponsor Belgeleri: Öğrencinin proje kapsamındaki seyahati boyunca sponsoru olan ebeveynlerinin mesleki durumunu ya da maddi durumunu gösteren belgelerdir.
 • Muvafakatname (Hollanda Erasmus vizesi başvurusu yapan kişi reşit değilse seyahatine eşlik etsin ya da etmesin, her iki yasal veli ya da vasiler ile noter tarafından en geç 6 ay içerisinde çıkartılmış muvafakatnamenin aslı ve fotokopisi)
 • Eğitim programı sertifikası
 • Konaklamanın finansal kaynaklarına ilişkin belgeler (Konaklama yapılacak olan yere dair rezervasyon ya da Hollanda’da ikamet eden kişilerin beyanı)
 • Kurumun karşıladığı eğitim bursunu kanıtlayan belgeler
 • Uçak biletleri rezervasyonları

Hollanda Erasmus Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hollanda Erasmus Vizesi Hakkında Bilgi

Hollanda Erasmus Vizesi Hakkında Bilgi

Hollanda Erasmus öğrenci vizesi için başvuru yapanların, gerekli evraklar içerisinde sunduğu ve okul tarafından gönderilen mektubun aslını ibraz etmesi oldukça önemlidir. Bu evrakın başvurudan önce temin edilmesi gerekir.

Ebeveynlerce sağlanan taahhütname, Federal Eğitim Teşvik kanununda belirtilen garanti oranına uygun düzenlenmeli, ayrıca ödeme yapılacağını garantilemelidir.

Ayrıca taahhüttün ödenmesinin mümkün olduğunu göstermek adına, ebeveynlerin maaşlarının yatırıldığı hesap cüzdanları, varsa mal varlıklarını gösteren hesap cüzdanı ve bunlar hariç finansal durumunu belirten tüm evrakların hem aslının hem 2 fotokopisi ibraz etmelidir. Çeviri yapılmasına gerek olmayan gelir evraklarının noter tasdikli imza taşıması şarttır.

Hollanda Erasmus Vizesi Hakkında Bilgi S.S.S

Hollanda Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda Erasmus vizesi için yetkili vize başvuru merkezlerine gerekli belgelerle başvuru yapmak gerekir. Öğrenim görülecek Hollanda eğitim kurumundan kabul mektubu gereklidir.

Hollanda Erasmus Vizesi Ücreti Nedir?

Hollanda kısa süreli vizeleri için 80 Euro konsolosluk harcı ödenir. Ayrıca 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli vardır.

Hollanda Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda Erasmus vizesi sonuçlanma süresi 7 iş günüdür. Ancak eğitimin başlayacağı tarihten bir ay önce işlemlere başlamak gerekir.

Hollanda Vize Başvuru Formu sayfamızı ziyaret ediniz.