Konsolosluk resmi sitesi değildir.  Hollanda Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.hollandavesen.nl’dir.İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Consultation For the Netherlands
Consultation For the Netherlands
Consultation For the Netherlands
Previous
Next

KORONAVİRÜS SALGININDA HOLLANDA VİZESİ

Koronavirüsü hayvanlarda bulunan bir virüs olmasına rağmen mutasyon geçirerek insanlara zarar verebilen bir virüs haline gelmiştir. Ayrıca insandan insana bulaşıcı bir özelliğe sahiptir. Yayılım hızı o kadar yüksektir ki kısa bir süre içerisinde neredeyse bütün ülkelerde kendisini göstermiştir.

Ülkelerde, virüsün bu yayılım hızını dikkate alarak belirli kısıtlamalarla pandeminin önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Bu önemlerden en radikali ülkelerin turist ziyaretini sağlayacak vize başvurularını askıya alması olmuştur.

Hollanda’da virüs önlemleri kapsamında vize başvurularını kapatmış ülkeler arasında yer almaktadır. Kendi bünyesine yabancı ziyaretçi kabul etmeme kararı ile birlikte kendi vatandaşlarına da yurt dışı seyahati konusunda yasak getirmiştir.

 İleri Tarihli Hollanda Vizesi Alınabilir Mi?

Hollanda’ya gitme planları yapan birçok insan vize başvuru koşullarını randevu tarihinden çok önce tamamlamış olmasına rağmen iptal duyurusu ile randevulara dahi gidememişlerdir.

Şu an için de Hollanda seyahati adına vize randevusu verilememekte ve vize başvuruları ikinci bir duyuruya kadar kabul edilmemektedir. Bu durumun oluşmasının ardından insanların aklına gelen soru ileri tarihli bir Hollanda Vize başvurusu gerçekleştirebilir miyiz? olmuştur.

Covid 19 - Hollanda Vize Başvurusu
Covid 19 – Hollanda Vize Başvurusu

Bu sorunun yanıtı yetkili birimlerden gelen net karara göre hayır olarak cevaplandırılmıştır. Çünkü Hollanda Vize başvurularının açılış tarihi şu anlık ön görülememektedir.

Bu yüzden şu an için ileri tarihli hiçbir vize işlemi kabul edilmemektedir. Ayrıca,  ileri tarihli başvuruların kesin olarak kapatılmasının yanı sıra şu an için de hiçbir şekilde Hollanda Seyahat Vize başvurusu yapılamamasının hatırlatılmasında yarar var.

Onaylanmış Olan Vizelerin Süresi Uzatılabilir mi?

Ülkemizdeki bazı insanlar Hollanda seyahat planını virüsün ortaya çıkısından çok daha önce yaparak, vizesini de virüsten çok önce almış bulunmaktaydı.

Yani Hollanda’ya seyahat kısıtlaması getirildiğinde kimi vatandaşımızın elinde ziyaret için gerekli olan evraklar tam olarak bulunmaktaydı.

Askıya alınan yurt dışı seyahatleri ile birlikte vizesi olsa dahi insanların Hollanda’ya gidişi engellenmiş oldu. Ayrıca koronavirüs pandemisinden önce alınan vize belgelerinin uzatılabilmesinin imkânsız olduğu yetkili birimlerin aldığı karar neticesinde tüm halka duyuruldu. Virüs tamamen ortadan kaybolup Hollanda seyahati için bir engel kalmadığı zaman bu ülkeye ziyaret planı olan insanların yeniden bir vize çıkartması zorunlu hale gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir