Hollanda Hakkında Bilgiler

Hollanda hakkında bilgiler

Hollanda Hakkında Bilgiler

Avrupa’nın kuzey batısında yer alan ve denizaşırı ülkelerden biri olan Hollanda’nın Karayipler’de de toprakları bulunmaktadır. Anakaraya ait topraklarının %38’si deniz seviyesinden alçakta bulunan ülke, Belçika, Almanya ve Kuzey Denizi ile komşudur. ‘Kanalların ülkesi’ olarak da anılan Hollanda, pek çok köprü ve kanal barındırmaktadır.

Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks ülkeleri olarak anılan Hollanda tarım alanında oldukça gelişmiştir. Öyle ki toprakların %32’si tarım alanı olarak kullanılmakta ve ülkedeki 3 büyük nehir tarıma hayat vermektedir.

Süt ve süt ürünleri konusunda lider konumunda yer alan ve Hollanda peyniri ile ülkede buğday, tahıl, şeker pancarı ve patates önemli birer ihraç malıdır. Dünyanın önde gelen çiçek yetiştirme alanlarına sahip olan ülkede seracılık ve bahçe işleri de ön plandadır.

Kömür madenleri ve tuz yatakları bakımından yer altı kaynakları yeterli görülen ülkenin son senelerde bu alanda gelişmiş olsa da petrol ve doğal gaz yatakları yeterli düzeyde değildir.

Halkının % 40’ının sanayide çalıştığı Hollanda 300’den fazla tersane barındırmaktadır. Gemi üretiminin ekonomisinde önemli bir yere sahip olmasının yanında elektrikli alet, uçak, tren ve kamyon üretimi ve konservecilik ülkedeki diğer önemli sanayi kollarıdır.

Sanayi ve tarımın yanı sıra gemicilik ve bankacılık alanlarında da oldukça gelişmiş olan ülke, uzun seneler Avrupa ekonomi dünyasının en gelişmiş ülkeleri arasında yer almıştır.

Dünyada en çok ihracat yapan ilk 10 ülkeden biri olan ülke, aynı zamanda 16. büyük ekonomi devi konumundadır.

Deniz ikliminin hakim olduğu ve bu nedenle her mevsim turizme uygun olan Hollanda şehirleri sık duyulan Amsterdam ve Rotterdam’a ek olarak Den Haag, Eindhoven, Utrecht, Harlem ,Groningen ve La Haye ile de anılmaktadır.

Hollanda Turizmi Hakkında Bilgi

Hollanda dili kültürü ile dikkat çeken bir ülke olarak sene içerisinde 10 milyon turiste ev sahipliği yapmaktadır. 50’den fazla müze ve 6000 civarı görkemli binaya sahip olan ülkenin her zevke hitap eden yönlerini keşfetmek ve seyahat boyunca sürprizlerle karşılaşmak mümkündür.

Hollanda Hakkında Bilgiler

Hollanda Hakkında Bilgiler

Venedik’ten çok kanalı, Paris’ten fazla köprüsü olmasıyla gizli bir cennet olarak anabileceğimiz Hollanda şehirleri arasında şüphesiz en ilgi çekeni ise başkent Amsterdam olmaktadır.

Senede 4.2 milyon turiste kapılarını açan Amsterdam, Avrupa’nın en çok turist çeken 5. kentidir. Görenleri ilk andan itibaren etkileyen şehir, tarihi binaları, sevimli çatıları, dar ve uzun sokakları, göz alıcı butikleri ile büyük ilgi uyandırmaktadır.

Turistlerin bu denli yoğun akınına maruz kalmasının bir diğer nedeni de ülkenin ‘özgürlükler ülkesi’ olarak anılmasından ileri gelmektedir. Dünya genelinde ayıp, yasak ya da tabu olarak görülen pek çok faaliyet ya da ürün ülke sınırları içerisinde serbesttir.

Ayrıca Hollanda nüfusu farklı kimliklere olan hoşgörülü yaklaşımı ile de meşhurlaşmış, tüm bu faktörler düşünüldüğünde ülke yeni keşif ve tecrübeler için ideal bir hal almıştır.

Fazla ıssız yerlerde bulunulmaması tavsiye edilmekle birlikte Avrupa’nın turist güvenliği bakımından önde gelen isimlerinden biri olması, ülkeyi cazip kılan bir diğer önemli özelliğidir.

Dünyanın en büyük limanının bulunduğu Rotterdam, Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleştirilen lale festivalleri, meydanlarda sıklıkla karşımıza çıkan açık hava konserleri, Hollanda vizesi almak için nedenleriniz arasında yer alabilecek diğer unsurlardır.

Hollanda Vizesi Hakkında

Ülkeye seyahat edecek olan TC vatandaşlarının bulundurması zorunlu tutulan Hollanda vizesi yeşil, gri, siyah ve kırmızı türlerde yani resmi pasaport taşıyanların muaf olduğu bir uygulamadır. Bu pasaport türlerine sahip vatandaşlar 90 günden az olan seyahatlerinde vize başvurusu yapma zorunluluğunda değildir.

Ancak Hollanda Konsolosluğu tarafından bordo pasaport hamilleri için vize uygulamasına başvuru şartı konulmakta olup, vize sonuçlanması sürecinin esnekliğinden dolayı minimum 15 iş günü öncesinde başvuru yapılması önerilmektedir.

Hollanda Konsolosluğu Hakkında Bilgi

Ankara ve İstanbul’da faaliyet göstermekte olan konsolosluklar haricinde başkent Ankara’da Hollanda Büyükelçiliği bulunmaktadır. Vize işlemlerinin yürütüldüğü konsolosluk bölümü, Büyükelçilik içerisinde yerini almaktadır.

Hollanda Konsolosluğu yalnızca vize işlemlerinden değil, iki ülkenin ilişkilerinden, ticari işlemlerden ve ülkeler arası dostluk bağının güçlendirilmesinden de aynı şekilde sorumludur.

Türkiye’de ikamet eden Hollandalı vatandaşların pasaportlarının ve kimliklerinin düzenlenmesi, yenilenmesi gibi işlemlerin yanı sıra kişilerin hak ve menfaatlerinin korunması da kurumun yetki ve görevleri arasındadır.

Hollanda vizesi başvuruları haftanın belirli gün ve saatlerinde sınırlı oranda konsolosluk tarafından kabul edilebilse de istisna durumlar haricinde genelde yetkilendirilen temsilcilikler başvurudan sorumludur.

Vize başvurusunun tüm detaylarına ek olarak Hollanda Başkonsolosluğu, Büyükelçiliği ve Hollanda Büyükelçiliği Konsolosluk bölümüne dair tüm iletişim ve ulaşım bilgilerini de web sitemizden bulabilirsiniz.

Hollanda Hakkında Bilgiler S.S.S

Hollanda yani anakara topraklarının büyük kısmı %38 si deniz seviyesinin altındadır ve ülkede çok sayıda köprü ve kanal bulunur. Hollanda aynı zamanda bir kanal ülkesi olarak da anılmaktadır. Hollanda'nın komşularını Belçika ve Lüksemburg ile Benelüks ülkelerini oluştururken önemli bir tarım ülkesidir.

Hollanda'nın özellikleri nelerdir?

Hollanda siyasi olarak meşruti monarşi ile yönetilen bir Avrupa ülkesidir. Hollanda nüfus yoğunluğu çok olan bir ülkedir. Ülke topraklarının çoğunluğu deniz seviyesinin altında yer alır. Hollanda Avrupa Birliği, NATO, OECD üyesidir.

Hollanda ekonomisi neye dayanır?

Topraklarının %32'sini tarım için kullanan Hollanda ekonomisi; tarım, sanayi ürünleri, gemicilik ve bankacılığa önem vermiştir. Dünyanın en fazla ihracat yapan 10 ülkesinden birisi olan Hollanda, ekonomik olarak 16. büyük ekonomidir. Ülke nüfusunun %40'ı sanayide çalışmaktadır.

Hollanda Vize Ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.