Hollanda vize gerekli belgeler

Hollanda Vizesi Gerekli Evraklar

Hollanda vizesi için gerekli olan evraklar vize türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Tüm bunların yanı sıra geçerli bir pasaporta sahip olmayan kişiler ise vize başvurusu yapma imkânı bulunmamaktadır.

 • Pasaport: kişinin vize başvurusunda kullanıcak oldu pasaportun en az on yıllık olması gerekmektedir. Ayrıca Hollanda Schengen vizesinin işlenebilir olması açısından, pasaport sayfaları içerisinde bulunacak sayfalardan en az iki adet sayfanın boş bulundurulması gerekmektedir. On yıldan daha fazla olan Pasaportlar ise, vize başvurusunda geçerli sayılmamaktadır. Tüm bunların yanı sıra kişi Hollandadan döndükten sonra pasaportunu da en az üç ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir. Aynı zamanda kişinin pasaportu deforme olmuş ve yırtık sayfaları bulunuyor ise yeni bir pasaport için nüfus müdürlüğüne müracaat etmesi gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi: başvuru yapacak kişinin kimlik bilgilerinin yer aldığı Türkiye kimlik belgesine ait olan kimliğinin ön ve arka yüzünün iki adet renkli çıktı da fotokopisi çekilerek başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: kişinin en son güncel halini yansıtan ve altı ay içerisinde çekilmiş olan iki adet biyometrik fotoğrafta yetkili makamlar tarafından talep edilen evrakları arasına girmektedir. Yetkili mercilerin belirtmiş oldu ölçülerin doğrultusunda, biyometrik fotoğrafın arka fonu beyaz ve kişinin net bir şekilde görünmesi gerekmektedir. İki adet biyometrik fotoğrafında başvuru evrak dosyası içerisinde bulundurulması gerekmektedir. Belirtilmesi gereken bir diğer etmen ise; kişi son altı ay içerisinde bir fotoğraf çekilmiş olsa dahi herhangi bir belgenin üzerinde fotoğrafı kullandığı takdirde kişinin yeni çekilmiş olan biyometrik fotoğrafının geçerliliği yoktur. Ayrıca kişi dini inanç sebebiyle başını örtüyor ise, fotoğraf içerisinde çenesinin ve alnının net bir şekilde gözüküyor olması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Kişi, tüm Schengen ülkelerini kapsayacak bir ibare sahip olan 30.000 Euro teminatlı bir seyahat sağlık sigortasının bulunması gerekmektedir. Kişi diler ise, bize merkezi tarafından 20 Euro karşılığında seyahat sağlık sigortasına sahip olabilmektedir.
 • Otel ve rezervasyon bilgileri: kişinin tüm seyahat süresi boyunca ülkede konaklayacağız bir otelin mi uçak biletin de rezervasyon çıktı belgeleri ibraz edilmesi gereken evraklar arasında bulundurulması gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra kişinin uçak biletin üzerinde de gidiş ve geliş tarihlerinin net bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.
 • Hollanda vize başvuru formu: kişinin bu form içerisinde doldurması gereken yerleri doldurur iken, oldukça dikkat olması gerekmektedir. Herhangi bir bilgin eksikliğinde veyahut hatalı bir bilginin ibraz edilmesi halinde kişinin başvuru yaptığı vize değerlendirme süreci en yetkili makamlar tarafından olumsuz bir şekilde sonuç almaktadır. Bunun yanı sıra forma içerisinde tutarsız bilgilerin beyan edilmesinin akabinde yetkili makamlar kişi hakkında ve başvuru kabul eden bize merkezi hakkında cezai işlemler başladı bilmektedir. Bu nedenle kişi oldukça dikkatli bir şekilde istenilen nitelikte doğrultusunda o durması uzmanı tarafından tavsiye edilmektedir.
 • Finansal evraklar ve banka hesap dökümü: kişinin son üç ay içerisinde yapmış olduğu banka hesap hareketlerinin, banka tarafında bulunan yetkililer tarafından imzalanarak ve aynı zamanda damgalanarak kişinin başvuru dosyası içerisinde bulundurması gereken bir belgedir. Aynı zamanda kişinin üzerinde herhangi bir mülk ya da mal sahibi ise bunların tapusu ve araç ruhsatı gibi evraklarında beyan edilmesi gerekmektedir.

Hollanda Schengen Vizesi Nedir?

Hollanda Schengen vizesi, 180 günlük bir zaman dilimi içerisinde 90 günü kapsayacak ve bu 90 gün aşmamak koşulu ile kişiye verilen kısa süreli bir vize türüdür. Schengen kapsamı içerisinde bulunan ülkelerin havalimanlarında antrasit ülkeye, asıl gidilmesi gereken ülkeye gidecek olan seyahat işlemleri nedeniyle havalimanı transit vizesi de Schengen vizesi zahide öğretilmektedir. Hollanda Schengen vizesi ise, bize sürecinin geçerliği bulmuş olduğu süre zarfı içerisinde bir diğer Schengen ülkesine ziyaret etmek amacıyla de kullanılmaktadır.

Hollanda Schengen Vizesi Pasaport Özellikleri

Hollanda Schengen vizesi için kişinin kullanacak olup mevcut pasaportunun, seyahat tarihi bitiminden itibaren en az üç ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir. Ayrıca kişinin pasaportunun en son geçerlilik tarihi on yıl içerisinde alınmış olmasında fayda vardır. On yıldan daha eski olan pasaportları ne yazıkki vize başvuru işlemleri geçerli sayılmamaktadır. Vize başvuru esnasında kullanılacak olan mevcut pasaportun deforme olmaması ve eksik sayfaların bulunmaması da başvuru işlemleri için tavsiye edilmektedir. Tüm bu bilgilerin yanısıra kişi daha önce Schengen ülkelerine seyahat etmiş ise, Hollanda Schengen vizesi adına başvuru işlemlerinde eski Schengen pasaport fotokopilerinde ibraz edilmesi için bu başvuru dosyası arasında bulundurmasında fayda vardır.

Hollanda Gerekli Evraklar S.S.S

Hollanda Schengen Vizesi Nasıl Alınır ve Başvuru Süreci Nasıl İşlemektedir?

Hollanda Schengen vizesi, yetkili makamlar tarafından görevlendirilmiş olan vize başvuru firmaları ya da vize başvuru merkezi aracılığı ile sağlanmaktadır. İstisnai durumların kapsamı dışarısında bulunacak bir şekilde kişi direkt olarak başvurularını yetki sahibi edilmiş olan bize başvuru merkezlerine ya da vize başvuru firmalarına yapması gerekmektedir. Ancak kişi uzun süreli yani D tipi Bir vize türünde bulunacak ise, şahsen konsolosluğa giderek başvuru yapması arz edilmektedir. Bu belirtilenlerin haricinde ise yetkili makamların Hollanda vizesini de başvurularına direkt olarak kabul işlemi etmemektedir.

Bunun yanı sıra kişinin uygun bize türüne bağlı olarak ve ayrıca durumuna bağlı olarak Schengen vizesi adına gereken tüm evrak listesine de vize başvuru merkezi ile iletişime geçerek öğrenebilmektedir. Fakat kişi daha önceden bir Schengen vizesi ne sahip olmuş ise sistem prosedürü gereğince, bir zat vize başvuru merkezine ya da vize başvuru firmalarına giderek biyometrik bilgilerini beyanında bulunması gerekmektedir. Kişinin verecek oldu parmak izi senden prosedürü gereğince sistemde beş yıl süreyle kayıt altında tutulmaktadır.

Hollanda Schengen Vizesinin Geçerlilik Süresi Nedir?

Hollanda Schengen vizesi kısa sürede bir vize türü olarak bilinmektedir. Kişilerin turistik seyahat nedeniyle yapacak oldukları ve transit geçiş ile kullanmak istedikleri Vize türlerini kapsamaktadır. Schengen vizesinin gerektirmiş olduğu prosedürlere göre kişi, 180 günlük bir süre içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile seyahat gerçekleştirme hakkına sahiptir. Bu arada pasaporta sahip olan kişiler Hollanda engelimiz işlemlerine tabi tutulmaktadırlar. Ancak bunun yanı sıra, kişi eğer özel bir pasaport sahibi ise 180 günlük bir süre içerisinde 90 günlük süreyi geçmemek koşuluyla vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar. Tüm bu belirtilenlerin yanı sıra Hollanda Schengen vizesi tek girişte bir vize türü olarak kişiye sunulmaktadır. Girişlerin sayısı sadece bir olarak gösterilmektedir mi kişi çift girişli ya da çok girişli bir Schengen vizesinin geçerlilik süresi boyunca birden fazla o ülkeye giriş hakkına da sahiptir.

Hollanda Schengen Vizesi Sonuçlanma Süresi Nedir?

Hollanda Schengen vizesi sonuç alma süresi kişinin tüm evrakları eksiksiz ve hatasız bir şekilde teslim edilmesinden daha sonra ortalama olarak 3 ila 10 iş günü arasında sonuç bulmaktadır. Ancak bilinmesi gerekir ki kişi, yetkili makamların iş yoğunluğunu ve her iki ülkenin de resmî tatillerini gözünde bulundurmasında fayda vardır. Ayrıca kişi eksik evrakları ibraz etmesinde ve bunun sonucunda kişi ek evrak teslimi ve mülakat amacıyla konsolosluğa davet ediliyor ise bu süre oldukça uzamaktadır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 • Hollanda turistik vize işlemleri amacıyla lüzumlu evraklar;
 • Pasaport
 • Hollanda Schengen Vize Başvuru Formu
 • Biometrik Fotoğraf
 • Nüfus Kayıt Örneği ve de Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Finansal Durumu Gösterir Belgeler
 • Hollanda Turistik Schengen vize müracaatında bulunacak bireyin vize talebini bildiren dilekçe
 • Hollanda Turistik Schengen Vize işlemlerinde bulunacak bireyin Hollanda seyahatinin içeriği ticari ya da ziyaret içerikli olacak olması halinde Davetiye belgesi
 • Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sıhhat nedenleri amacıyla hazırlanmış belge
 • Kişi Emekli ise, Emekliğini gösteri belgeler
 • Kişi Çiftçi ise, Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, bireyin varsa ekili olan tarım kısmı ve topraklarına dair belgeler.