Hollanda Vizesi Nasıl Alınır? (2023)

Hollanda vizesi nasıl alınır

Hollanda Vizesi

Hollanda Schengen ülkeleri içinde en çok ziyaret edilenlerden biridir. Turizm faaliyetleri kadar ticari ve bilimsel etkinlikler de Hollanda’ nın ev sahipliği yaptığı uluslararası organizasyonlardır. Hollanda’ ya turizm, ticari faaliyet, dil eğitimi gibi öğrenme faaliyetleri ya da aile veya arkadaş ziyareti gibi nedenlerle gitmeniz gerekiyorsa pasaportunuzda geçerliliği bulunan çok girişli bir Schengen vizesi ile ülkeye gidebilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken Schengen vizesinin alındığı ülkeye ilk girişin yapılmış olmasıdır.

Hollanda ziyaretinde bulunmak isteyen bordo pasaport sahipleri, kısa dönemli konaklama için Schengen, uzun dönemli konaklama için ise ulusal D tipi Hollanda vizesi almalıdır. Hollanda’ ya 180 günlük zaman dilimi içinde 90 günü geçmeyecek seyahatlerde gri, yeşil ve siyah pasaport hamilleri vizeden muaf tutulmaktadır.

Hollanda Schengen Vizesi öncesinde bilinmesi gereken en önemli nokta;

 • Hollanda’ ya en fazla 90 gün ziyarette bulunacaklar Hollanda Schengen Vizesi almalıdır.
 • Hollanda’ ya 90 günden daha fazla ziyaretçi olarak gidecek olanlar, Hollanda D tipi ulusal vize başvurusunda bulunmalıdır.

Hollanda Schengen vizesi başvuruları, direkt olarak Hollanda Başkonsolosluğu’ na yapılmamaktadır. Hollanda Schengen başvurularında direkt muhatap, başkonsolosluğun yetkili kıldığı başvuru merkezleridir.

Ancak burada dikkat edilmelidir ki başvuru merkezi yalnızca aracı kurumdur. Başvuruların değerlendirilmesi ve karara bağlanması konusunda bir yetkisi bulunmamaktadır. Hollanda Schengen vize başvurularında son karar merci Hollanda Başkonsolosluğu’ dur.

Diğer tüm Schengen vizelerinde olduğu gibi Hollanda Schengen vizesi de kritik biçimde ve titiz davranarak yönetilmesi gereken ciddi bir başvuru süreci ile alınabilmektedir.

Schengen Vize Başvuru Merkezi Hollanda vize başvurularınızın her aşamasında sahayı tanıyan ve sahada danışmanlık tecrübesi bulunan yılların deneyimli personeli ile hizmetinizde olacaktır. Hollanda Schengen Vizesi başvurularınızın kolay ve keyifli bir süreç olması için sürecin başından itibaren başvurularınızı planladığınız zamana uygun biçimde, uzmanca yönetiyoruz.

Firmamız, bizimle iletişime geçtiğiniz andan itibaren kişisel bilgileriniz ve durumunuzu gizlilik ilkemizin gereği olarak korur ve kişisel durumunuzun analizini yaparak size gerekecek belgelerin listesini hazırlar. Belge dosyanız Hollanda vize başvurularını yönetmiş deneyimli bir kadro tarafından titiz biçimde incelenerek Hollanda vize randevunuza yetiştirilir. Belgelerinizde süreci olumsuz etkileyecek detayların olup olmadığı özellikle taranır ve size bu konuda bilgi verilir.

Hollanda vize başvurularınızı ciddiyetle ve seyahat tarihinize vizenizin yetişeceği biçimde sürdürmek için mutlaka danışmanlık hizmeti alın.  Ayrıca Hollanda vizeniz içi konaklama ve uçak rezervasyonlarınızı, seyahat planınız doğrultusunda taleplerinize ve bütçenize uygun olarak konuyu bilen danışmanlarımız öncülüğünde  gerçekleştiriyoruz.

Hollanda’ ya en fazla 90 günlük ziyaretler için Schengen vizesi ülkeye giriş-çıkış izni vermektedir. Ancak eş durumu, uzun süreli  eğitim faaliyeti, çalışma iznini gerektirecek durumlar ülkede 90 günden daha fazla konaklamayı ve yerleşmeyi gerektirebilmektedir. Bu durumlarda Hollanda’ ya Schengen vizesi ile giriş yapılamaz. Hollanda’ da uzun süreli kamet etmesi gerekenler, durumlarını belgelerle başkonsolosluğa kanıtladıkları sürece Hollanda D tipi, ulusal vize sahibi olabileceklerdir.

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda vizesi başvurularında önemli nokta vize kategorisidir. Hollanda vizesi en fazla 90 gün için C tipi, 90 günden fazla seyahatler için D tipi şeklinde alınmalıdır. Her iki vize kategorisi için de farklı bir başvuru yolu izlenmektedir.

Hollanda Schengen vizesi için başvurular nasıl yapılır? sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Hollanda Schengen başvuruları, Hollanda Başkonsolosluğu tarafından resmi olarak yetkilendirilmiş başvuru merkezi zerinden gerçekleştirilir. Ancak Hollanda ulusal D tipi vize başvurusu daha detaylı bir süreç olabildiğinden direkt biçimde Hollanda başkonsolosluğuna yapılır.

Hollanda vize başvurularında izlenecek yol, başkonsolosluğun kurallarına uygun olmalıdır. Vize başvurularında hiçbir surette başkonsolosluğun prosedürleri yok sayılamaz. Başvuru süreci, başkonsolosluğun talepleri ışığımda yönetilmelidir.

Hollanda Vizesi Gerekli Evraklar

Hollanda vizesi başvuru evrakları, karmaşık bir yapıya sahiptir. Özellikle ilk kez vize başvurusunda bulunacak kişilerin arama motorlarından bulduğu bilgilerle evraklarını tamamlayarak vize başvurusu yapması çok risklidir. Çünkü evraklar, kişisel durumlara özel beyanlara göre kişiden kişiye farklılık dahi gösterebilmektedir.

Hollanda vizesi başvuru evrakları hazırlamak, kritik bir aşamadır. Eksiksiz bir evrak dosyası ile vize başvurularında randevuya gidilerek başvuru işlemleri tamamlanmaktadır. Hollanda Başkonsolosluğu’ nun başvuruları olumlu karara bağlamasında evrak dosyasının eksiksiz hazırlanmış olması çok önemlidir. Bu noktada en küçük hata ya da eksik kabul edilmemektedir.

Hollanda vizesi evrakları hususunda başkonsolosluk kanıtlayıcı her tür belgeyi talep edebilmektedir. Bunun yanında vize başvurularında teslim edilmesi gereken standart evraklardan büyük çoğunluğu şunlardır:

 • Pasaport: Hollanda vize başvurularında pasaport, yıpranmamış olmalıdır. Pasaportun en az son iki sayfası vizenin eklenmesi için boş olmalıdır. Seyahat tarihinin son günü baz alındığında pasaportta en az 3 aylık bir geçerlilik süresi aranır.
 • Başvuru formu: Hollanda vizesi başvuru formu, temel ve resmi bir evraktır.
 • Nüfus Kayıt örneği: Nüfus kayıt örneği e-devletten barkodlu olarak ibraz edilebilir.
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi:Önlü arkalı kimlik fotokopisinin ibrazı zorunludur.
 • Biyometrik fotoğraf: Hollanda vizesi başvuru dosyanızda arka planı beyaz, kulakların ve alnın net görüldüğü, gözlük, şapka gibi aksesuarların olmadığı, son altı ay içinde çekilmiş bir fotoğraf ibrazı şarttır.
 • Seyahat sigortası: Schengen vizesi kuralları gereğince  başvurularda en az 30.000 Euro tazminatlı seyahat sigortası ibrazı gereklidir.
 • Finansal ve mesleki bilgileri kanıtlayan evraklar

Hollanda Vize İşlemleri

Hollanda vize işlemleri, özellikle ilk kez başvuru yapacaklar için zor gelebilen bir süreçtir. Vize işlemlerinin ülkeler genelinde zorlaştırıldığı bir gerçektir. Bu nedenle Hollanda vize işlemleriniz uzman danışmanların öncülüğünde gerçekleştirilmeli ve olumlu sonuç bu şekilde neredeyse garantiye alınmalıdır.

Hollanda vize işlemleri;

 • 1. Adım: Hollanda seyahatinizi planlayın
 • 2. Adım: Kişisel durumunuza göre istenen belgeleri, başkonsolosluğun kriterlerine uygun olarak hazırlayın
 • 3. Adım: Hollanda vize başvuru formunu dikkatle doldurum
 • 4. Adım: Başvuru merkezinden randevu alın. Schengen için başvuru merkezi yetkili bir kurum olmak zorundadır. Ulusal vize için direkt muhatabınız Hollanda Başkonsolosluğu’ dur.
 • Randevuya giderek biyometrik işlemlerinizi tamamlayın
 • Başvuru merkezine pasaportunuz geldiğinde sonucu öğrenin

Hollanda vize işlemleri, kritik özellikleri olması bakımından uzmanlara başvurularak yönetilmelidir. Hollanda vize işlemleri, seyahat tarihine göre 6 ay öncesinden başlatılabilmekle birlikte 2 ya da 3 ay önceden profesyonel bazda hizmet veren Schengen Vize Başvuru Merkezi https://www.schengenvize.net ‘ e başvuru yapılabilir.

Hollanda Vize Türleri

Hollanda vize türleri iki ana kategoride başvuru nedenine göre farklılıklar gösterir. Hollanda vizesi C tipi de denilen Hollanda Schengen vizesi ve ulusal ya da D tipi olarak adlandırılan Hollanda ulusal vize olarak iki ana kategoriye ayrılır.

Hollanda Schengen vizesi türleri aile ve arkadaş vizesi, turistik vize, ticari vize, öğrenci vizesi şeklinde gruplaşır. Buradan anlaşıldığı üzere vize türünü belirleyen başvuru sahibinin ziyaret nedenidir. Ziyaret nedenine uygun vize türünün formda belirtilmesi çok önemlidir.

Ulusal kategori ise başvuru sahibinin Hollanda’ ya uzun süre yerleşmesini gerektiren  ve kanıtlanabilir nedenlere göre gruplaşır. Hollanda D tipi vize türleri arasında aile birleşimi vizesi, çalışma vizesi, öğrenci vizesi başta gelen vize türlerindendir.

Hollanda Vize Ücreti

Hollanda vizesi almak isteyenlerin harç bedeli ile danışmanlık hizmeti ücreti yatırması gereklidir. 2023 senesi için yetişkinler harç bedeli 80 Euro’ dur. Bu fiyat, 6-11 yaş grubunda 40 Euro olmaktadır. Yetişkinler başvuru hizmet bedeli 20 Euro’ dur. 0-5 yaş grubu için harç ücreti alınmazken, hizmet bedeli her yaş gruplarında 20 Euro olarak ödenir.

Dolayısıyla harç bedeli ve başvuru merkezi hizmet ücreti yetişkinler için toplamda 100 Euro, 0-5 yaş için 20 Euro 6-11 yaş için ise 60 Euro olmaktadır.

Hollanda Vize Başvurusu

Hollanda vize başvurularında Schengen vizesi için yetkili başvuru merkezi aracı  yapılmaktadır. Ancak başvurular, başkonsolosluk tarafından karara bağlanır Hollanda vize başvurusu aracı kurumlar yoluyla da olsa tamamen Hollanda Başkonsolosluğu’ nun talepleri doğrultusunda yapılmaktadır.

Hollanda vize başvurularında kritik nokta başvuru evraklarının hazırlanarak randevunun alınması sürecidir. Bu aşamalar, çok iyi yönetilmeli ve başvuruların son noktası randevu sürecine eksiksiz bir şekilde gelinmelidir.

Hollanda vize başvuru aşaması belgelerin hazırlanması, başvuru formunun doldurulması, randevunun alınması ve randevuda biyometrik işlemlerin tamamlanması gibi bir dizi işlemi takip eder. Başvuru işlemleri seyahat tarihinden en az 15 gün öncesinden tamamlanmış olmalıdır.

Hollanda Vize Başvuru Formu

Hollanda vizesi başvuru formu, diğer tüm belgelerinizin özetidir. Kişisel verileriniz ile seyahat planlamanız ve finansal bilgileriniz bu forma işlenir ve diğer belgeleriniz formdaki beyanalarınızın kanıtı olarak sunulur. Bu nedenle Hollanda vize başvuru formu doldurulurken çok dikkatli davranılmalı, beyanlar tamamen gerçekçi olmalıdır. Hollanda vizesi başvuru formunda verdiğiniz bilgiler, kişisel belgelerinizle birebir uyuşmalıdır.

Başkonsolosluklar başvuru formunuzu diğer belgelerinizle birlikte incelemektedir. Başvuru formunda yazılanlar ile belgeleriniz birebir uyulmalıdır. Bu noktada başvuru formu, eksiksiz biçimde, kontrolleri gerçekleştirilmiş olarak ve kesinlikle imzalanmış halde teslim edilmelidir. Başvuru formu doldurulurken beyanlarınızın kanıtlanabilir olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü verdiğiniz bilgilerin başkonsolosluk tarafından kanıtlanması istenebilir.

Hollanda vize başvuru formu, seyahat planınızı da içereceğinden planınız öncesinden hazırlanmış olmalıdır. Başvuru formunda beyan ettiğiniz planın dışına çıkamayacağınız bilinmelidir.

Hollanda Vize Randevu

Hollanda vizesi randevusu, vize başvurularınızı tamamlayan işlemdir. Bu süreçten sonra sadece pasaportunuzun başvuru merkezine gönderilmesi kalır. Başvuru evraklarınız randevuda eksiksiz biçimde teslim edilerek, biyometrik işlemler gerçekleştirilir.

Schengen kuralları gereğince Biyometrik işlemler bilgi sistemine kaydedilmektedir. Başvuru sürecinizin tamamlanması için zorunlu bir işlemdir ve parmak izinizin alınmasını içerir. Dolayısıyla sanıldığının aksine vize başvurularında randevu mülakat içermez. Başvurularınızla ilgili herhangi bir görüşme sürecine alınmazsınız. Hollanda vizesi randevusunda dosyanızı teslim ederek parmak izi bırakırsınız. Sürecin asıl kritik aşamaları seyahat planının hazırlanması, belgelerin toplanması, başvuru formunun doldurularak randevunun alınmasıdır. Bu süreç, ne kadar iyi ve eksiksiz yönetilirse Hollanda vize başvurunuz kabulü o kadar kolaylaşır.

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır? S.S.S

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda vizesi başvurularında şu ana başvuru yolu izlenmektedir: Hollanda ziyaret planı çıkartılır Holanda vize başvuru evrakları eksiksiz hazırlanır Hollanda vizesi başvuru formu usulüne uygun, eksiksiz doldurulur. Hollanda vizesi için başvuru merkezinden randevu alınır. Hollanda vizesi randevusuna gidilerek evraklar ve parmak izi verilir. Hollanda vizesi için pasaportun başvuru merkezine gönderilmesi beklenir. Hollanda vizesi başvurularında Schengen için resmi partnerler, ulusal vize için Hollanda Başkonsolosluğu başvuru merkezidir.

Hollanda Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hollanda vizesi başvurularınızı tamamladıktan sonra başvuru merkezinden online sistem ile başvuru evraklarınızın durumunu rahatlıkla takip edebilirsiniz. Ancak Hollanda vizesi başvuru sorgulama işlemlerinizde hiçbir şekilde vizenizin nasıl sonuçlandığını ya da sonuçlanacağını öğrenemezsiniz. Hollanda vizesi başvuru sonuçları, pasaportunuz başvuru merkezine ulaştığında, pasaportunuzla birlikte öğrenilir.

Hollanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda vizesi başvuruları çok yoğun dönemlerde 15 iş günü içinde sonuçlandırılır. Başvuru yoğunluğunun az olduğu zamanlar için ise en az 10 gün içinde Hollanda vizesi başvuruları karara bağlanmaktadır. Hollanda vizesi için başvuruların genel olarak ortalama 10-15 gün içinde karara başlandığı söylenebilir.

Hollanda Vize Ücretleri sayfamızı ziyaret ediniz.