Hollanda Ticari Vize İşlemleri Hakkında Bilgiler

Hollanda ticari vize işlemleri bilgi

Hollanda Ticari Vize İşlemleri Hakkında Bilgiler

Hollanda’ya iş gereği  toplantı, konferans, seminer, fuar ve benzeri etkinliklere katılma amacıyla seyahat edecek olan ve bordo(umumi) pasaport hamili TC vatandaşlarının Hollanda ticari vizesi için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Başvurular Hollanda Konsolosluğu’na yapılmakta ve Hollanda vizesi evraklar listesine uygun şekilde başvuru dosyası hazırlanmalıdır.

Evrakların bazılarının orijinalinin sunulması zorunludur. Ayrıca istenen evrakların gidiş amacına uygun şekilde derlendikten sonrasında Hollanda Konsolosluğu’na sunulması gerekmektedir.

Hollanda vizesi gerekli evraklar listesi, kişinin seyahat amacına göre değişkenlik göstermektedir. Konsoloslukların yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezlerinden gerekli evrakları öğrenmek ve vize başvurusunda bulunmak mümkündür.

İstenen evrakların konsolosluk tarafından kişi ve başvuru amacı hakkında daha detaylı bilgi edinme amacıyla ilave evrak talep etmesi halinde değişebilir.

Hollanda Konsolosluğu, Hollanda Başkonsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği, Hollanda ticari vize başvurusu neticesini belirlemede yetkili kurumlardır.

Hollanda Ticari Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

Pasaport

Hollanda ticari Schengen vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin seyahat sonrasında en az 3 daha geçerliliği devam eden, son 10 sene içerisinde çıkarılmış olan ve vize basım işlemleri için yan yana en az 2 boş sayfası olan, deforme olmamış bir pasaport sunmaları gerekmektedir.

Hollanda Schengen Vize Başvuru Formu

Vizeye başvuran kişinin eksiksiz tamamlanmış, sunduğu diğer belgelerle paralel bilgiler içeren, ıslak imzalı bir başvuru formu doldurması gerekmektedir.

Hollanda Ticari Vize İşlemleri Hakkında Bilgiler

Hollanda Ticari Vize İşlemleri Hakkında Bilgiler

Hollanda Vize Başvuru Formu sayfasından formun içeriğine dair detayları edinmeniz mümkündür.

Biometrik Fotoğraflar

Başvuru için, 3,5×4,5 cm. boyutlarında 2 adet, en geç 3 ay içerisinde çekilen, vize başvurusu yapan kişinin güncel halini gösteren ve beyaz arka fonda çekilmiş biometrik fotoğraf gerekmektedir.

Sunulan fotoğrafların pasaportta yer alan ve daha önce basılan başka bir vize için kullanılmamış olması gerekmektedir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Kişinin kendi adına güncel tarihin belirtildiği, aile ve ikamet adres bilgilerinin yer aldığı tam vukuatlı nüfus kayıt örneğine ek, ön ile arka yüz bilgilerinin gösterildiği nüfus cüzdanı fotokopisini temin etmesi gereklidir.

Finansal Durumu Gösteren Belgeler

Ticari amaçlı Hollanda vize başvurusu yapacak olan kişilerin bağlı olarak çalıştığı kurum tarafından kaşeli ve ıslak imzalı şekilde son 3 aya dair maaş bordrolarını sunmaları zorunludur.

Ayrıca içerisinde minimum 3000 TL bakiye sağlanmış olan, aktif kullanılan bir banka hesabına ait son 3 aylık hesap hareketlerinin ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri içerecek şekilde hazırlanmış olmalısı gerekmektedir.

Kişi ek olarak –varsa- adına kayıtlı araç ruhsatı, kira geliri, tabu ve kredi kartı ekstrelerini de evraklar arasında bulundurmak durumundadır.

Vize Talebini Belirten Dilekçe

Vize müracaatı yapacak olan kişinin bağlı olarak çalıştığı kurumun yetkilisine ait ıslak imza taşıyan, kurumun antetli kağıdı üzerine hazırlanmış, kaşelenmiş Hollanda konsolosluğuna ya da elçiliğine hitaben yazılmış dilekçesini sunması zorunludur.

Dilekçe içerisinde başvuru yapanın meslek ve unvanı, maaş bilgileri, Hollanda seyahatinin tarihleri ve finansal desteğin kim tarafından karşılanacağı bilgileri yer almalıdır.

Kişi çalıştığı kurumda işveren pozisyonunda ya da emekli ise bahsedilen şartlara uymak kaydıyla kendi adına dilekçe yazabilmektedir.

Başvuran kişi devlet dairesinde çalışan ise yine bağlı olduğu kurumun antetli kağıdına, mühür ve ıslak imza içerecek şekilde dilekçe yazılmalıdır.

Kişinin Diğer Schengen Ülkelerine Seyahatlerini Belirten Dilekçe

Hollanda vize evrakları içerisinde yer alması gereken bir diğer belge de eğer başvuran kişinin Hollanda seyahati sonrasında başka bir Schengen ülkesine seyahati olacaksa, bu seyahatine dair tarih ve ulaşım bilgilerini beyan ettiği belgedir.

Kişinin Bağlı Olduğu Kuruma Ait Bilgileri Beyan Eden Belgeler

 • Vize müracaatından bir önceki seneye ait vergi beyanı bilgilerini içeren vergi levhası,
 • Kişi geçmiş 3 sene içerisinde başka bir Schengen vizesi almamış ise bağlı olduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı,
 • Kişinin bağlı olarak çalıştığı kurumdaki imza yetkisini taşıyan kişilerin imzalarının yer aldığı imza sirküleri,
 • Kurumun isim ve unvan değişiklikleri mevcutsa bu bilgileri destekleyen ticaret sicil gazetesi

ticari amaçlı vize başvurusu dosyasında sunulması gereken belgelerdendir.

Kişinin Çalışma Durumu Belgesi

SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve kurumun kendi antetli kağıdına işverence hazırlanan kaşeli, ıslak imzalı resmi izin yazısı; çalışma durumuna dair sunulması gereken belgelerdir.

Seyahat Amacını Destekleyen Belgeler

Hollanda’da konaklama yapılacak olan yere ait rezervasyon bilgileri ve bu ülke içerisinde konaklanacak olan tarih aralıkları, kişinin geri dönüşünü göstermek adına beyan etmesi gereken Hollanda vize başvuru evrakları arasındadır.

Kişinin seyahat sonrası dönüşünü destekleyecek diğer belgeler ülkeye giriş ve çıkış bilgilerini belirtmelidir.

Sağlık Sigortası

Tüm Schengen ülkeleri içinde geçerli olan ve en az 30.000 Euro teminat sağlayan seyahat sağlık sigortasının orijinali, temin edilmesi gereken belgelerdendir. Sigorta belgesi, seyahat süresini kapsadığını belirtmelidir.

Ek Olarak Hazırlaması Gereken Evraklar

 • Şayet başka Schengen ülkelerine seyahat edecekse bu seyahatlerin konaklama ve ulaşım bilgilerini destekleyen belgeleri,
 • Eski pasaportlarda bulunan kimlik bilgilerinin yazılı olduğu sayfaların ve güncel pasaportun tamamının fotokopilerini
 • Daha önceden alınan Schengen vizelerinin fotokopilerini

tüm Hollanda ticari vize başvurusu yapanların ek olarak temin etmeleri gerekmektedir.

Hollanda ticari vizesi için başvuru yapacak kişi;

 • Emekliyse emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunan kurumdan temin edilen yazı gibi emekliliğini gösteren belgeleri,
 • Memursa çalışılan kurumun kendi antetli kağıdına hazırlanan resmi izin belgesini ve diğer kurum evraklarıyla birlikte oda sicil kaydını,
 • Öğrenciyse güncel tarih belirtilen öğrenci belgesinin orijinalini,
 • Çiftçiyse bağlı olduğu ziraat odasından almış olduğu ziraat sicil kaydı ve şayet varsa ekili olan tarım alanlarına dair belgeleri,
 • TC ikamet iznine sahip yabancı uyruklu vatandaşsa minimum 6 ay süreyle geçerliliğini koruyan TC oturma izni belgesi fotokopisini

ibraz etmeleri vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için gerekli görülmektedir.

Hollanda Ticari Vize İşlemleri Hakkında Bilgiler S.S.S

Hollanda Ticari Vize Nasıl Alıır?

Hollanda Ticari vize işlemleri yetkili vize başvuru merkezi VFS Global'den randevu alınarak yapılır.

Hollanda Ticari Vize Ücreti Nedir?

Hollanda Ticari Vize ücreti 80 Euro konsolosluk harç bedeli ve 30 Euro hizmet bedelinden oluşur.

Hollanda Ticari Vize Evrakları Nelerdir?

Hollanda Ticari vizesi alabilmek için pasaport ve kimlik belgeleri, Hollanda vize başvuru formu ve dilekçesi, 2 adet biyometrik fotoğraf, adli sicil kaydı ve nüfus kayıt örneği, seyahat sağlık sigortası, kişisel ve şirket banka hesap dökümleri, gelir belgeleri, şirket belgeleri ve Hollanda'daki şirketten davetiye gereklidir.

Hollanda Turistik Vize sayfamızı ziyaret ediniz.