Hollanda vizesi nasıl alınır

Hollanda Vizesi Kaç Günde Çıkar

Hollanda vizesi kaç günde çıkar sorusu oldukça merak edilen bir sorudur. Bunun yanıtı ise biraz Hollanda Konsolosluğunun çalışma isteğiyle alakalı olup, ortalama 7 ile 15 gün arasında çıkmaktadır. Tabi bu rakamlar iş günü olarak belirlenen rakamlardır. Randevu aldığınız gün süreç başlar ve 15 gün içerisinde tamamlanır. Randevu günü evrakları teslim edip süreci tamamlamak için gerekli tüm belgeleri ve evrakları tamamlamak çok önemlidir. En ufak bir aksaklıkta bu sürecin daha da uzayacağını belirtelim.

 

Hollanda Vize Randevusu Nasıl Alınır

Hollanda vize randevusu nasıl alınır sorusunun cevabını genellikle ilk kez yurt dışı deneyimi yaşayacak olan vatandaşların merak ettiğini söyleyebiliriz. Zira diğerleri sürekli bu işlerle uğraştıklarından onlar için çok sıradan bir durum haline gelir. Bireysel başvuru yapacak olan vatandaşların her şeyden önce online bir şekilde randevu alarak süreci başlatmaları gerekir. Bu zamandan tasarruf bakımından da çok önemlidir. Belirttiğimiz gibi randevu genellikle online olarak alınır ve oldukça kolay bir işlemdir. Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş bir firmanın internet sitesine girerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmak zor gelirse çağrı merkezini arayarak da randevu oluşturabilirsiniz.

VFS Global Hollanda Gerekli Evraklar

Turistik vize başvurusu için çalıştığınız firma eğer VFS Global firması ise, internet sitesi üzerinden VFS Global Hollanda gerekli evraklar listesini dikkatli bir şekilde incelemenizi tavsiye ederiz. Burada en ince ayrıntısına kadar ne gerekli her şey belirtilmektedir. Gerekli olan evrak listesi şu şekildedir. 10 yıldan eski olmayan ve 2 adet boş sayfası olan, vize bitiminden sonra da geçerliliği 3 ay devam eden pasaport, vize başvuru formu, 2 adet biyometrik fotoğraf, vize ücretinin yattığına dair dekont, seyahat sağlık sigortası, acente yetki yazısı, otel ve uçak bileti rezervasyonları ile seyahat planlaması, finansal durumu ve hareketleri gösteren belgeler, bankada bir miktar nakit para gibi başlıca belgelerdir. Bunlara ek olarak başvuru sahibinin sosyal durumuna ilişkin belgelerde istenebilmektedir.

Hollanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2023

Hollanda vizesi için gerekli evraklar 2023 yılı itibari ile yeniden yayınlandı. Önceki yıllara oranla yeni eklenen belge bulunmuyor. Her vize gibi standart bir takım belgelerin hazır olması gerekmektedir. Bunun için başlıca belgeler, pasaport, fotoğraf, banka hareket dökümleri, uçak biletleri ve kalınacak otel rezervasyon bilgileri gibi evraklar olmazsa olmazlardır. Eğer iş yeri sahibi bir kimlikteyseniz vergi levhası, ticari gazete kaydı, sicil kaydı gibi evraklarda hazırlanmalıdır. Öğrenci olanlar Hollanda vizesi almak isterse de Türkiye’de okuduğu okula dair bir belge ya da resmi tatil dışında bir seyahat için vize talep ediyorsa okulundan izin yazısı alması gerekiyor.

Hollanda Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Pek çok vatandaş daha iyi imkanlar için Türkiye’den yurtdışına çıkmış ve hayatlarını orada idame ettirmişlerdir. Çok sık aralıklı olmasa da aileleri ile görüşmek için Türkiye’den Hollanda’ya giden insanlar vardır. Bu vizeyi daha önceden alanlar neler gerektiğini bilir ancak ilk kez gidecekler için Hollanda aile ziyareti vizesi için gerekli evraklar nelermiş onlar hakkında kısa bir paylaşım yapalım. Her vize için standart olan evraklar bellidir. Pasaport, fotoğraf, finansal durumu gösteren belgeler, uçak biletinin yanı sıra aile ziyareti için davetiye mektubu gerekmektedir. Hollanda’ya davet eden kişinin belediye tarafından onaylanmış davetiye yazısı, 3 aylık maaş bordrosu, aylık net gelir beyannamesi, hesap dökümleri, Hollanda pasaport fotokopisi, davet eden kişinin yakınlık derecesini gösteren nüfus kayıt örneği bu vize için gerekli evraklardır.

Hollanda Oturum İzni Ne Kadar Sürede Çıkar

Hollanda oturum izni almak için öncelikle orada yaşayan bir kişi ya da kurumun daveti olması gerekir. Ancak bu şekilde uzun süreli kalma talebinde bulunabilirsiniz. Hollanda’da bu şekilde oturum izni almak için gerekli olan belgeler tamamen kişinin amacına göre şekillenir. Çalışma, eğitim ve evlenme gibi amaçlarla uzun süreli Hollanda’da kalmak için başvuru yapanlar evraklarını eksiksiz bir şekilde doldurmalı ve uygun prosedürler ile işlemlerini gerçekleştirmeli. Bu tarz başvurular için öncelikle herkesin aklına Hollanda oturum izni ne kadar sürede çıkar sorusu gelir. Eğer tüm belgeler tam bir şekilde hazırlanmışsa süreç yaklaşık 3 ay sürmektedir.

Hollanda Vize Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim

Hollanda vize başvuru sonucunu öğrenme işlemi tamamen yetkili kuruluşunuzun takibinde olacaktır. Siz sadece vize için randevu oluşturuyorsunuz. Oluşturduğunuz bu randevu neticesinde firma sizden bazı belgeler istiyor. Bu belgeleri randevu zamanına kadar hazırladıktan sonra başvuru ofisine giderek işlemlerini tamamlıyorsunuz. Başvuru tarihinde, firma size pasaportunuzu ne zaman alacağınıza dair bir tahmini tarih veriyor. Eğer hazırladığınız evraklarda sorun yoksa ve randevu gününü kaçırmadan bunları yetiştirirseniz, o tarihte belgenizi alırsınız. Ancak şunu unutmayın ki her vize türü için farklı zaman aralıkları vardır. Her vize türünün kendine özgü bir sonuçlanma süreci vardır. Başvuruların olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanması ise tamamen Hollanda Konsolosluğu iradesindedir.

Hollanda Vize Ücreti 2023

Hollanda vize ücreti 2023 yılının Şubat ayında ufak bir düzeltmeye gitti. Her türlü vize bedeli şu anda 606 lira civarındadır. Sadece eğitim amacıyla gidecek olan öğrenciler, doktora öğrencileri ve onlara eşlik edecek olan öğretmenler ücretsiz bir şekilde vizelerini alabilirler. Ayrıca Avrupa Birliği bazı ülkeler ile vize anlaşması yapmıştır. Bu yüzden onların ödeyeceği vize ücretleri çok daha düşük olup, 265 lira civarındadır. Çocuklarda 5 yaşa kadar ücret talep edilmiyor. 6 ile 12 yaş arasında bulunan çocuklardan ise 303 lira bir bedel tahsis ediliyor.

Hollanda Aile Ziyareti Vizesi Ücreti

Hollanda aile ziyareti vizesi ücreti Hollanda’da ailesi olan vatandaşların özellikle takip ettikleri bir konudur. Hollanda aile ziyaret vizesinin diğer vize türlerinden bir farkı olmadığı için aynı tutarda yani 80 euro bir ücrete sahiptir. Bu sadece konsolosluk için verilen tutar olacağının altını çizelim. Buna ek olarak aracı kurumlarında 30 euro kadar hizmet bedeli bulunuyor.

VFS Global Başvuru Formu

Eğer Hollanda yolculuğuna çıkmak istiyor ve bunun için yapılacak işlemleri bilmiyor ya da uğraşmak istemiyorsanız bir firma ile anlaşmalısınız. Bu firmalar, ilgili ülkenin konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş olup, tüm süreç için hizmet vermektedir. Bunlardan biri de VFS Global firmasıdır. Sizin u süreçte yapmanız gereken tek şey VFS Global başvuru formu doldurmak ve sizden istenen evrakları hazırlamak olacaktır. Bunu da internet üzerinden yapıyorsunuz. Oldukça basit ve birkaç kısımdan oluşan bu formu doldurup çıktısınız alıyorsunuz. Randevu günü yanınızda götürerek işlemleri sonuçlandırıyorsunuz.

Hollanda Vize Başvuru Formu Doldurulmuş Örneği

Hollanda seyahati gerçekleştirmek isteyen vatandaşların, bürokratik işlemlerden dolayı çok çekindiği ortadadır. Çünkü işlemler uluslararası olduğu için yanlış yapmamak adına çok fazla dikkat edilir. Bu da ister istemez bir stres, bir acaba yanlış mı yapıyorum sorularını ortaya çıkartır. Bu yüzden yetkili aracı kurumların sitelerinde Hollanda vize başvuru formu doldurulmuş örneği üzerinde bir inceleme yaparak ilgili başvuru formunu doldurmaları çok daha iyi olacaktır.

Hollanda Vizesi Alacaklar Dikkat! S.S.S

Hollanda Vize Neden Reddedilir?

Hollanda vizesi için yapılan başvurularda sahte veya yıpranmış seyahat belgelerinin ibraz edilmesi, seyahat amacının kanıtlanmaması, başvuru sahibinin herhangi bir Schengen ülkesinden sınır dışı edilmiş olması gibi durumlarda Hollanda konsolosluğu vize başvurusunu reddeder.

Hollanda Vize Ret Gelirse Ne Olur?

Hollanda Vize başvurusundan ret kararı alanlar, karara itiraz edebilme hakkına sahiptir. Hollanda vize ret kararı iletilen şahısları dilekçe yoluyla itiraz oluşturma hakkı bulunmaktadır. İtiraz süreci, başvuruları aksatacağı ve seyahat planlamasını geciktireceğinden çoğunlukla yeniden başvuru yolu tercih edilmektedir.

Hollanda Vize Onayı Kaç Gün Sürer?

Hollanda Vize başvurusu normal koşullarda başvuru işleminin tamamlanmasından sonraki 5 gün içinde sonuçlanır. Türkiye dışındaki bazı ülke vatandaşları için vize işleminin sonuçlanma süresi yaklaşık 15 gündür.
Hollanda Konsolosluk İşlemleri sayfamızı ziyaret ediniz.